Bezpečná přeprava ovoce v plastových bednách
Přepravovat ovoce na trh se zdá snadné, ale platí to pouze za určitých podmínek. Ovoce je totiž velmi křehké a nešetrné zacházení z něj vytvoří neprodejné zboží a vám pak zůstanou jen oči pro pláč. Vaše námaha s celoroční péčí o ovocné stromy pak může vzejít vniveč, a to by samozřejmě byla škoda. Zelenina a ovoce patří k tomu nejzdravějšímu, co v našem jídelníčku máme k dispozici, a jestliže je můžeme zakoupit od lokálních producentů v BIO kvalitě, je to vždy mnohem lepší volba, než ze supermarketu, kde známe jen zemi původu, ale o pěstitelích nevíme takřka nic.
Dříve se zemědělské komodity sklízely a ukládaly do dřevěných bedýnek. Ty se pak pokládaly na sebe a ve větších výškách se přepravovaly v úložném prostoru dodávek či nákladních aut. Mělo to ale jednu podstatnou nevýhodu, a sice bedýnky nemají zářezy a nedrží na sobě. Nejsou do sebe zaklesnuté a při setrvačném pohybu například při jízdě auta do zatáčky, se nakloní a zřítí. Toto se vám ale nemůže stát u bedýnek z plastu. Plastové bedny jsou opatřené po celém obvodu drážkou, do níž zapadne další bedna, a takto postavený komín je pak při jízdě stabilní.
Plastové bedny https://www.schoellerallibert.com/cz/novinky/plastov-bedny-s-vkem se zároveň dobře udržují čisté, stačí je vždy vydrhnout kartáčem vodou se saponátem a opláchnout na trávníku hadicí, a máte po starostech. Dřevěné bedýnky se vám naopak vydrhnout vůbec nepodaří, neboť jsou jen hrubě opracované, nejsou hoblované a snadno se v jejich povrchu zachytí mnoho nečistot. S problémy s udržením čistoty také souvisí nebezpečí kontaminace různými organickými látkami a mikroorganismy, kupříkladu se v bednách ze dřeva lépe rozmnožují plísně a ve vlhkém a teplém prostředí se daří i hnilobě a houbám. Skladování ovoce a zeleniny v plastových bednách také lépe působí na zákazníky, kteří mají přímo před očima jasný důkaz o tom, že se o své výpěstky dobře staráte.